Halı temizliği hakkında bilmeniz gerekenler

Halı temizliği hakkında bilmeniz gerekenler

Çoğu leke, genel temizlik sürecinde çıkarılmalıdır.

Tanen, boya, asit veya kostik içeren bazı lekeler genel temizleme işleminde çıkmayabilir ve özel leke çıkarma işlemi gerektirebilir. Ne yazık ki bazı lekeler, hangi kimyasallar kullanılırsa kullanılsın, hangi temizlik yöntemleri kullanılırsa kullanılsın halıdan çıkamıyor. Tüm halı temizleme hizmetleri aynı değildir. Halı temizleme hizmetinin sonuçları, teknisyenin becerisine, harcanan süreye, kullanılan kimyasallara ve ekipmana bağlıdır. Yün halıyı temizlerken ortaya çıkan ‘ıslak koyun’ kokusu, öncelikle yün ıslandığında yündeki doğal kükürtten çıkan bir gazdan kaynaklanır. Bu doğaldır ve halı kuruduğunda dağılır.

Leke Koruma

Halı temizleme, üreticinin veya halı temizleyicinizin halılara uyguladığı leke korumasını ortadan kaldırmaz. Aşınma ve yıpranma, leke koruma kaplamalarının bozulmasının birincil nedenidir. Leke korumasını sürdürmek için bazen leke koruyucunuz garanti süresinin sonuna gelmeden önce halınızdaki trafik alanlarına bir halı koruyucu uygulamak en iyisidir. Halınız hala nispeten yeni olduğunda buna gerek yoktur. Ancak zamanla ve yoğun kullanımla, trafik alanları ek bir işlemden yararlanabilir.

Son adım

Halıların hızlı kuruması ve tüylerin aynı yönde oturması (yanlara düşmemesi) için temizlikten sonra halıların bakımı yapılmalıdır.

İşlerini garanti etmeyecek temizlikçilere dikkat edin

Halı temizleyicilerin yasal olarak işçiliklerini garanti altına almaları gerekmektedir. Sağlanan halı temizleme hizmetinden memnun değilseniz, halı temizleme şirketini arayın ve halıyı ücretsiz olarak yeniden temizlemeyi teklif etmelidirler. Halı temizleyiciniz halınızı yeniden temizlemek için geri gelmezse, Massachusetts’teki Tüketiciyi Koruma Dairesi’ni arayın veya Massachusetts’te değilseniz Federal Tüketiciyi Koruma Bürosu’nu arayabilirsiniz.

Halılarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Düzenli olarak temizlenen halılar, nadiren temizlenen halılara göre daha uzun süre dayanır ve daha iyi görünür. Temizlik, halı havınızda halı üzerinde yüründüğünde halı liflerinde aşınan aşındırıcı kirlerin çıkarılmasına yardımcı olur.

“İndirimli” halı temizleyicilere dikkat edin

İndirim profesyonelleri, sürekli müşteri ilişkileri kurmak yerine toplu satışlar yapmaya bağlıdır. Genellikle halınızın üzerine sabun püskürtürler, suyu emerler ve 30 dakikada yok olurlar. Bu hizmetler, kiri halınıza çekecek bir sabun kalıntısı bırakır. Bu “50 dolara üç oda” teklifleri, onları evinize de sokar, böylece size leke çıkarma ve koku gidericiler gibi kaliteli profesyonellerin ücretsiz olarak dahil ettiği hizmetler gibi yüksek fiyatlı eklentiler satabilirler.

Ne ödediysen onu alırsın

Kalite profesyonelleri, halı tipine, ihtiyacınız olan hizmetlere ve işin boyutuna göre ücret alır. Tüm süreç bir ila üç saat sürebilir.

Sık sık süpürün

Halınızı korumak için, giriş alanlarını ve yoğun trafik alanlarını haftada iki kez ve halının geri kalanını en az haftada bir kez süpürün. Yağlı topraklar, yağlı toprakları çeker ve sık sık süpürme, toprak oluşumunu azaltır.

Temiz bir torba veya filtre ile başlayın

Kirli bir torba, pislik kabı veya filtre, elektrikli süpürgenin emiş gücünü yarıya indirebilir. Torbasız elektrikli süpürgelerin çalışmamasının ana nedeni, filtrelerin yeterince sık değiştirilmemesidir.

Doğru hızda vakum

Mümkün olduğu kadar fazla kiri çıkarmak için yeterince yavaş vakumlayın. Düşük trafik alanlarından bir hızlı geçiş ve yüksek trafik alanlarından iki yavaş geçiş yapın. İki yavaş geçiş, birkaç hızlı geçişten daha etkili bir şekilde topraktaki kiri temizler.

Halıyı gerçekten kirlenmeden önce temizleyin

Halınızın ne sıklıkla temizlenmesi gerektiği, sahip olduğunuz halı trafiğinin türüne bağlıdır (çocukları ve evcil hayvanları düşünün). Renk donuk görünmeye başladığında halıyı temizleyin. Halı kirlenene kadar beklerseniz temizlemek çok daha zor, çok daha uzun sürer ve daha maliyetli olur.

Temizlemeden önce ve sonra iyice süpürün

Büyük kir parçacıklarını temizlemek için önceden süpürerek profesyonel bir temizliğin kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilirsiniz. Kurutma sırasında yüzeye çıkan kiri almak için temizlendikten ve halı tamamen kuruduktan sonra tekrar vakumlayın.

işte burcun

Aşağıdaki sorunlardan bir veya birkaçına sahipseniz halılarınızı temizlemenizin zamanı gelmiş olabilir:

Bir yılı aşkın süredir temizlenmedi. Halılarınızı en son ne zaman temizlettiniz? Halı temizliği söz konusu olduğunda, genel bir kural yılda en az bir kez profesyonelce temizlenmesi gerektiğidir. Bir yıldan uzun süre geçtiyse, özellikle etrafta koşuşturan evcil hayvanlarınız veya küçük çocuklarınız varsa, mutlaka bir halı yıkama servisi ile iletişime geçmelisiniz. Düzenli temizlik halınızın ömrünü uzatacak, günlük bakımı kolaylaştıracak ve evinizin genel görünümünü iyileştirecektir. Alerji Sorunu Yaşıyorsunuz. Ev içi alerjilerinizin kötüleştiğini fark ettiyseniz, profesyonel bir halı temizliği yaptırmanız gerekiyor olabilir. Halılar, düzenli olarak süpürseniz bile çok fazla toz, kir, evcil hayvan kepeği ve diğer alerjenleri toplar. Halının üzerinde oturmak veya halının üzerinde yürümek gibi en ufak bir hareket bile bu alerjenleri rahatsız edebilir ve onları tekrar yerleşmeden önce birkaç saat dolaşabilecekleri havaya gönderebilir. Bu birikintilerin bir kısmından kurtulmak ve alerji belirtilerinizi iyileştirmek için halılarınızı bir an önce temizletmelisiniz. Mat veya Kirli Görünüyor. Her gün halınıza bakıp üzerinde yürüdüğünüzde, nasıl göründüğüne alışırsınız. Halınızın kötü göründüğünü düşünmeyebilirsiniz, ancak bir mobilya testi, halınızın gerçekte ne kadar mat veya kirli olduğunu anlamanızı sağlayabilir. Uzun süredir taşınmamış bir mobilyayı hareket ettirin ve altındaki halıya bakın. Özellikle etrafını saran halıya kıyasla daha hafif, daha kabarık ve daha temiz görünüyor mu? Profesyonel temizlik, halınızdaki tüm kiri temizlemenize ve çok daha iyi görünmesi için tekrar kaldırmanıza yardımcı olabilir! Lekelidir. Evcil hayvan lekeleri ve mürekkep lekeleri de dahil olmak üzere, çıkarmak için kesinlikle bir profesyonelin yardımına ihtiyacınız olacak bazı leke türleri vardır. Bazen sabun ve su onu kesmez.

Ayrıca halınızı temizlemek yerine değiştirmeniz gerektiğini gösteren bazı şeyler de vardır.

Kalıcı olarak lekeli mi?

Profesyonel halı temizleyiciler zorlu lekeleri çıkarmakta harikadır. Bununla birlikte, bir leke halının kendisinden daha derine inerse, onu tamamen çıkarmak zor olabilir. Bir profesyonel olarak, aşağıda saydıklarımdan bazılarını bile birçok lekeyi temizleyebildim. Pamuk Halı Yıkama Temizleme Sistemleri 0212 445 27 71’den beni arayın ve size neleri temizleyebileceğim ve temizleyemediğim konusunda daha iyi bir açıklama yapabilirim.

Çamaşır suyu, bitki yemi, çay, şarap ve hardalın hepsi çıkarılması çok zor lekeler bırakır. Bazen bu lekeler, kendin yap ilaçları veya mağazadan satın alınan ürünlerle kendi başlarına ilgilenmeye çalışan ev sahipleri tarafından daha da kötüleştirilir.

Biyolojik lekeler – evcil hayvan idrarı, dışkı, kusmuk – uygun şekilde tedavi edilmezlerse halının altında küf oluşmasına neden olabilir. Küf, sağlık açısından tehlikelere neden olabilir, bu nedenle halınızın üzerinde “birden fazla” biyolojik leke varsa, güvende olmak ve tamamen değiştirmek daha iyidir. Yine, bu lekelerin ciddiyetine bağlı olarak temizlenebilirler, ancak öyle ya da böyle bir şey söylemeden önce daha fazla ayrıntıyı bilmem gerekiyor. Anahtar, “çoklu” lekeler olacaktır, temizlenip değiştirilmeyeceğini gösterir.

Çok fazla aşınma ve yıpranma.

Bazı halılar iyi bir temizlikten sonra yeni gibi görünse de, halı kuruduktan sonra yırtıklar ve yırtıklar hala orada olacaktır.

Hasarı kilim ve mobilyalarla kapatıyorsanız, muhtemelen yeni halı almanın zamanı gelmiştir. Küçük kusurlar bazen onarılabilir, ancak büyük yırtıklar, özellikle merdivenlerde veya yoğun trafik alanlarında bulunuyorlarsa, farklı bir hikaye.

Halınızı değiştirirken, polyester yerine naylonu seçin. Naylon daha dayanıklıdır ve halı temizliğine daha iyi yanıt verir.

Kalıcı bir koku.

Halı kokuları genellikle profesyonel bir temizlikten sonra kaybolur, ancak bazıları en yetenekli temizleyicilerin bile ortadan kaldıramayacağı kadar zordur. Hala devam ettiğini fark ederseniz, koku halı liflerine, halı pedine veya alt zemine çok derin nüfuz etmiş olabilir. Alt kata kadar sızan tekrarlanan evcil hayvan idrarı, buradaki en göze çarpan örnektir. İdrarı halının kendisinden temizleyebilirim, ancak pedde ve alt zemindeyse değiştirmek en iyi seçenektir. Kokuya neden olan alanlardan tamamen kurtulmaya çalışmak yerine, bu noktada halıyı değiştirmek genellikle daha uygun maliyetlidir.

Aşınmış dolgu.

Halının altındaki ped kötü durumdaysa, halının kendisi ne kadar güzel ve temiz olursa olsun fark etmez.

Dolgu, halınızın rahat yürümesini ve ses tamponlarının üzerine serilmesini sağlar ve yalıtımı iyileştirir. Bununla birlikte, dökülmeleri de emer ve üzerindeki halıyı temizlemekten çok daha zordur.

Dolgunuz eskiyse, muhtemelen evinizde kalan kokulara katkıda bulunuyordur. Eski dolgunun belirtileri arasında düzgünsüzlük, kırışıklıklar ve üzerinde yüründüğünde bir kırışma sesi bulunur.

Sadece eski.

Eski halı, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her zaman çok iyi temizlemez. Halı, uygun şekilde bakılsa bile yaklaşık 8 ila 10 yıl sonra dokusunu kaybetme eğilimindedir. Evinizdeki halı bundan daha eskiyse veya dalgalı ve kırışıklarla doluysa, yeni halıya yatırım yapmalısınız.

Temizlemeniz veya değiştirmeniz veya bir lekenin temizlenebilir olup olmadığı hakkında sorularınız varsa Pamuk Halı Yıkama Temizleme Sistemlerini 0212 445 27 71 numaralı telefondan arayın veya bizimle iletişime geçin; sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Eğer aradığınız şey perofesyonel bir temizlik hizmeti ise bizi arayın: Tel: 0212 445 27 71

Daha fazlası için: Pratik Bilgiler kategorimizi inceleyin.

Hizmet bölgelerimiz için: En yakın halı yıkama tıklayın.

Hizmetlerimiz: Halı Yıkama | Koltuk Yıkama | Stor Perde Yıkama