Halı Seçiminizi Etkileyen İnce Hususlar

Halılar, herhangi bir iç mekana, odaya ve eve lüks, rahat ve sıcak bir his katar ve aynı zamanda yaşam tarzınıza konfor ve zarafet katar.

Halının elyaf malzemesi, hav tipi, hav yüksekliği, dayanıklılığı, temizlik ve bakım kolaylığı, kaliteleri gibi özelliklerini bilirseniz bütçenize ve tercihlerinize en uygun halı malzemesini seçebilirsiniz.

Aşağıda verilen kılavuz, eviniz için en iyi halı seçimini yapmanıza yardımcı olacaktır.

Belirgin Halı Elyaf Malzemeleri ve Dayanıklılıkları

Halılar günümüzde doğal ve suni lifler kullanılarak üretilmektedir. Farklı liflerin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

İşte en popüler halı elyaf seçeneklerinden bazıları:

Naylon Halı:

Naylon, halı üretiminde kullanılan en yaygın kumaşlardan biridir. Sentetik/suni elyaf dayanıklı, çekici ve ekonomiktir. Küf ve küf oluşumuna karşı dayanıklı olduğu için aile odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Naylon kumaş en uzun sürelerde bile solmayabilir ve leke tutmaz. Bununla birlikte, kumaş statik bir neden olabilir. Statik elektriğin üstesinden gelmek için, kurulumdan önce halının boyanmasını isteyebilirsiniz. Daha iyi statik direnç ve temizleme kolaylığı için daha kaliteli naylon (örneğin 6.6 veya üstü) seçtiğinizden emin olun.

Polyester Halı:

Polyester, naylondan daha ucuzdur, ancak naylona kıyasla daha az esnekliğe sahiptir. Bununla birlikte, yine de iyi bir dayanıklılığa ve giyilebilirliğe sahiptir ve lekelere ve neme karşı dirençlidir. Polyester de naylondan daha yumuşak olabilir. Halınız için sürdürülebilir bir malzeme arıyorsanız, polyesterin kolayca geri dönüştürülebileceğini unutmayın.

Pamuk Halı:

Pamuğun doğal lifleri, ultra yumuşaklıkları ve hoş estetikleri ile bilinir. Ancak diğer birçok halı malzemesine göre daha pahalıdır. Pamuklu halılar lekelere karşı yeterli direnci sağlayamayabilir ve bakımları da maliyetli olabilir. Pamuklu kumaş bir süre sonra solar ve daha fazla bakım gerektirir. Pamuklu halılar yetişkinler için iyi olabilir, ancak çok sayıda evcil hayvan/çocuk hareketi bulduğunuz yerler için uygun olmayabilir.

Yün Halı:

Yün halılar sağlam ve uzun ömürlüdür ve lekelere karşı yeterli dirence sahiptir. Ancak yün halıları sentetik kumaş halılara göre daha sık temizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Çok fazla güneş ışığı alan bir odaya yün halı koymayın, bu nedenle rengi solabilir. Yün halılar, doğal liflerden yapılan halılara göre daha pahalıdır.

Triexta Halı:

Yumuşak halı kumaşı Triexta, yakın zamanda piyasaya sürülen sentetik olarak türetilmiş bir elyaftır. Bunun yaklaşık %40’ını mısır maddeleri oluşturmaktadır. Dağınıklığa direnebilen ve dayanıklı, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir malzemedir.

Polipropilen / Olefin Halı:

Halılar için kullanılan elyaf, plastik kullanılarak üretilir ve neme ve suya kolayca dayanabilir. Ayrıca kimyasal işlemden geçirildiği için güneş ışığında solmaz. Öte yandan, Olefin çizilmeye ve sürtünmeye eğilimlidir.

Halı Hav Çeşitleri

Bir halı, bir “halı astarı” ve “halı liflerinden” oluşur. Kombinasyon aynı zamanda “halı yığınları” olarak da adlandırılır.

Örneğin, daha fazla trafik ve yaya trafiği olan bir oda, halının öncelikli olarak konfor sağlamak için yapıldığı bir odaya kıyasla farklı bir halı yığınına ihtiyaç duyabilir.

Halı liflerinin ve paketleme malzemelerinin farklı dokuları, yükseklikleri ve kesimleri kullanılarak farklı türde halı havları oluşturulabilir. Ağırlıklı olarak üç tip halı havı vardır.

Yığını Kes:

Hav, ipliğin tüf oluşturmak için büküldüğü yumuşak halılar sağlayabilir. Saksonya halıları daha uzun liflere sahipken, pelüş halılar eşit şekilde serilmiş ve kısa tüylere sahiptir. Freize kesim yığınları, en kalın ve en uzun liflerle yoğundur.

Kesik Havlı Halı

Döngü Yığını:

Tüf yerine, ilmek yığınları lif ilmeklerinden oluşur. Burada halı elyafı, halı altlığına iki kez bağlanır. Bu tür halı yığınlarının bakımı daha kolay ve daha dayanıklıdır. Berberi halılar (bukle havlı), yoğun trafiğe sahip odalarda ve alanlarda kolayca bulunabilir.

Bukle Halı

Kes ve Döngü Yığınları:

Bu halı yığınları hibrit bir yapıya sahiptir ve hem bukle hem de kesik lifleri içerir. Yeni desenli halılar (ve çağdaş görünümlü diğer halılar) kesik ve ilmekli hibrit havlardan oluşuyor.

Halı Hav Yüksekliği

Yukarıda belirtilen uzak tipteki halı hav yapıları da farklı yüksekliklere sahip olabilir.

  • Düşük yığınlar: Kısa lifli halılara “düşük tüylü halı” denir. Bu tür halıların bakımı kolaylıkla yapılabilir.
  • Yüksek yığınlar: Bu halılar en iyi konforu sağlayabilir ancak bakımı ve temizliği en zor olanlardır. Ayrıca aşınma koşullarına daha iyi direnç gösterirler.
  • Orta yığınlar: Bu halılar optimum konfor ve dayanıklılık sunar.

Halı Kalite Derecesi

Bir halının derecesi, dayanıklılığını, kalitesini ve kullanım ömrünü yansıtır. Ancak, standart bir sistem bulunmadığından sübjektif bir değerlendirmedir.

Örneğin “düşük dereceli” olarak değerlendirilen halılar uzun ömürlü değildir ve kiralık mekanlarda ve mülklerde bulunabilir. Halılar daha ucuzdur, hafiftir ve 5 yıla kadar dayanabilir.

Öte yandan, “orta sınıf” halılar 12 yıla kadar dayanabilir ve daha ağırdır, ancak aynı zamanda düşük kaliteli halılardan daha pahalıdır.

Partinin en iyisi, 20 yıl veya daha uzun süre dayanabilen “yüksek kaliteli” halılardır. Kaliteli lifler (yün gibi) kullanılarak üretilirler ancak orta büyüklükteki halılara göre daha fazla neden olurlar.

Bak ve hisset Halının

Bazı insanlar, bakım kolaylığı, dayanıklılık ve satın alınabilirlik gibi diğer özelliklerle karşılaştırıldığında halının estetiğine, görünümüne ve hissine daha fazla değer verebilir.

Örneğin dokulu bir halı, mevcut mobilyalarla iyi uyum sağlayarak iç mekanların görünümünü iyileştirebilir.

Tekstil halılar ayrıca toprağı ve kiri kolayca gizleyebilir.

Lekeleri, dökülmeleri ve kiri gizlemek istediğinizde daha koyu renkleri tercih edebilirsiniz.

Ancak iç mekanın olduğundan daha geniş görünmesini istiyorsanız daha açık renkler tercih edebilirsiniz.

Neyse ki, en iyi seçimi yapabilmeniz için her türlü halı elyafı ve malzemesi çeşitli renklerde, desenlerde, tasarımlarda ve dokularda mevcuttur.

Halı Seçimi

Bakım, Temizlik ve Bakım Kolaylığı halı için

Bazı halı lifleri ve türleri, diğerlerine kıyasla daha dayanıklı ve temizlenmesi ve bakımı daha kolay olabilir. İşte bazı popüler halı türleri ve genel bakım seviyeleri.

Karışık Halı:

Karışımlı karbon halı kumaşı, Naylon ve Olefin kullanılarak yapılır ve lekelere ve diğer olumsuz koşullara karşı dayanıklıdır.

Naylon Halı:

Aşınmaya, küflenmeye, küflenmeye, böceklere ve hatta bazı kimyasallara karşı koyabilen en dayanıklı suni kumaşlardan biridir.

Propilen/Olefin Halı:

Halı kumaşı, dayanıklılık ve dayanıklılık söz konusu olduğunda naylondan sonra ikinci sıradadır. Neme, aşınmaya karşı dayanıklıdır ve solmaz. Olefin halılar kolaylıkla temizlenebilir ve bakımı yapılabilir.

Yün Halı:

Doğal kumaş, doğal lüks ve güce sahiptir. Daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olmasına rağmen aşınmaları gizleyebilir ve kolayca temizlenip bakımı yapılırken aynı zamanda rahat ve sıcak tutar.

Pamuk Halı:

Organik ve doğal lifli pamuklar lekelere çok iyi dayanamaz. Temizlemesi kolay olsa da, uzun süre bakımı o kadar kolay değildir.

Triexta Halı:

Kumaşın bakımı kolaydır ve yumuşak kalır. Ancak Triexta halılar ince liflerden oluştuğu için kolay süpüremeyebilirsiniz.

Polyester Halı:

Polyester halı malzemesi, naylona göre lekelere karşı daha dirençlidir. Alerjik olmayan kumaş, küf ve küf oluşumunu engeller ve aile evlerinde ve odalarında kullanılabilir.

Akrilik Halı:

Yapay olarak üretilmiş Akrilik kumaş, statik elektriğe, neme, lekelenmeye, solmaya, güneş ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı dayanıklıdır.

Genel olarak suni kumaşlar daha uzun süre dayanabilir ve temizlenmesi ve bakımı da daha kolaydır. Ancak estetiğe ve sıcaklığa daha çok önem veriyorsanız, doğal liflerden üretilmiş yün gibi halı liflerini tercih edebilirsiniz.

Eviniz için Halı Seçimi

Bir sonraki eviniz için halı seçerken bu ipuçlarını kullanın

Bir dahaki sefere eviniz için bir halı seçimi yapmanız gerektiğinde, bu makalede belirtilen halı özelliklerini göz önünde bulundurun. Halınızın görünümü, hissi, bakımı ve dayanıklılığı söz konusu olduğunda, onu ilk seferinde doğru yapmak istersiniz.

Halınızı gençleştirmek ve uzun yıllar boyunca iyi durumda tutmak için yıllık profesyonel halı temizliğinizi unutmayın.

Halı temizliğinizle ilgili tüm sorularınız için veya profesyonel bir halı temizliği rezervasyonu yaptırmak için Pamuk Halı Temizleme’yi arayın.

Eğer aradığınız şey perofesyonel bir temizlik hizmeti ise bizi arayın: Tel: 0212 445 27 71

Daha fazlası için: Pratik Bilgiler kategorimizi inceleyin.

Hizmet bölgelerimiz için: En yakın halı yıkama tıklayın.

Hizmetlerimiz: Halı Yıkama | Koltuk Yıkama | Stor Perde Yıkama