Bir halıyı iyi yapan nedir?

Bir halıyı iyi yapan nedir?

Ev dekorunuzu özelleştirmek için seçebileceğiniz binlerce farklı çeşit var. Halılarınızın profesyonelce temizlenmesi söz konusu olduğunda, temizlenmesi çok daha kolay olan belirli markalar ve türler ile “bebek” yapmak zorunda kalabileceğiniz diğer türler vardır. Naylon (yaklaşık %60), Olefin (yaklaşık %30), Yün (yaklaşık %1) ve Polyester (yaklaşık %10) dahil olmak üzere dört ana geniş dokuma halı türü vardır. Naylon, Olefin ve Polyester’in tümü sentetik liflerdir ve Yün tek doğal liftir. Yoğun trafik alanları için Naylon çok dayanıklı bir elyaftır. Naylon mükemmel bir esneklik sağlar, temizlemesi çok kolaydır, çok çeşitli renkler ve tasarımlar sunar ve nispeten solmaz. Naylonun bazı dezavantajları, lekelenmesi en kolay sentetik elyaf olmasıdır (halı koruması bu elyaf için faydalıdır). Ayrıca Naylon, klor veya ağartıcı ile temas ettiğinde rengini kısmen kaybeder. Naylon, merdivenler veya oturma odası gibi yoğun trafik alanları için en iyisidir.

Olefin, Naylon ile karşılaştırıldığında yapı olarak biraz daha zayıftır, ancak Olefin’in olumlu özellikleri vardır. Olefin, kimyasal olarak oldukça dirençli olma eğilimindedir, bu da bazı ağır hizmet temizlik ürünlerinin kullanımına dayanabileceği anlamına gelir. Ayrıca Olefin suya dayanıklıdır ve solmazlık testine dayanır. Olefin’in dezavantajlarından bazıları arasında yağlı toprakları çekmesi; Naylondan çok daha hızlı bozulduğu için ömrü kısadır. Bu, düşük maliyetini açıklar. Olefin, banyo veya yüzme havuzunun etrafındaki alan gibi evinizde çok fazla nemin olduğu yerlerde büyük olasılıkla daha iyi bir seçimdir (Ancak, küflenme olasılığının artması nedeniyle yüksek nemli alanlara halı koymanın en iyisi olmadığını unutmayın).

Sonra, Polyester, sentetik elyaf pazarında daha az yer kaplıyor, ancak yine de iyi bir seçim olduğunu kanıtlıyor. Pek çok insan yumuşaklığından dolayı polyesterden hoşlanır, bu nedenle birçok giyside ve döşemeli ürünlerde kullanılır. Polyester ayrıca solmaz, doğal olarak leke tutmaz ve kimyasallara ve ev tipi ağartıcılara karşı yarı dayanıklıdır. Polyester, yatak odası gibi trafiğin az olduğu alanlar için akıllıca bir seçimdir.

Şimdi, Yün muhtemelen doğal olarak oluşan bir elyaf olan en pahalı elyaftır. Yünün çok uzun bir ömrü vardır ve harika giyer. Yünün diğer olumlu özellikleri arasında nem tutmaz, ateşe ve aleve karşı dayanıklıdır, geniş bir renk yelpazesine sahip olabilir ve bir alana sıcaklık verir. Yünün bazı dezavantajları, fiyatı, belirli leke çıkarma işleminin oldukça zor olabilmesi ve sert kimyasallara karşı hassas olmasıdır (klorlu ağartıcıda çözünür). Bu doğal elyaf, evinizdeki herhangi bir oda için harikadır, ancak fiyatlandırma açıkça bir endişe kaynağıdır. Ve seçiminiz çevresel kaygılara dayanıyorsa, yün yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir.

Eviniz için bir halıya karar vermek önemli bir karardır. Kapsamlı bir araştırma yapmanız ve ihtiyaçlarınıza en uygun halıyı bulmanız çok önemlidir. Zeminlerinizin harika görünmesi, akıllıca alışveriş yapmanız ve yaratıcı olmanız için bir ton para harcamanıza gerek yok!

Eğer aradığınız şey perofesyonel bir temizlik hizmeti ise bizi arayın: Tel: 0212 445 27 71

Daha fazlası için: Pratik Bilgiler kategorimizi inceleyin.

Hizmet bölgelerimiz için: En yakın halı yıkama tıklayın.

Hizmetlerimiz: Halı Yıkama | Koltuk Yıkama | Stor Perde Yıkama